Stopka strony internetowej to często niedoceniany, ale bardzo istotny, a wręcz niezbędny element każdej witryny. Ma bowiem ogromny wpływ na jej użyteczność oraz na to, jak postrzegają ją internauci. Stopka stanowi wizytówkę witryny, a także dostarcza wielu ważnych informacji jej użytkownikom. W tym artykule omówimy, co to jest stopka strony i co powinna zawierać, aby była kompletna oraz w pełni funkcjonalna. Zapraszamy do lektury!
Stopka strony internetowej jest to element, który znajduje się na samym dole witryny. Najczęściej zawiera dane firmy, a przede wszystkim jej adres i numer telefonu. Mogą się w niej również znaleźć dodatkowe linki do poszczególnych podstron oraz informacje prawne, logo firmy lub inne elementy, które są ważne dla danej witryny. Stopka strony internetowej jest także miejscem, w którym umieszcza się różnego rodzaju ułatwienia dla użytkowników, takie jak formularz kontaktowy, linki do stron z polityką prywatności czy regulaminem, mapę witryny, a niekiedy również linki do najnowszych produktów lub usług, jak i wpisów na blogu.
Stopka na stronie internetowej nie tylko ułatwia nawigację, ale również pełni kluczową rolę w budowaniu zaufania między użytkownikami a marką. Jest to przestrzeń, gdzie można umieścić certyfikaty bezpieczeństwa, akredytacje branżowe, oraz nagrody, które firma zdobyła w przeszłości. Takie elementy dodatkowo podkreślają wiarygodność strony i mogą przekonywać niezdecydowanych użytkowników do podjęcia działań, jak np. zakup produktów czy usług.
Stopka strony www i menu to dwa różne elementy witryny, które pełnią różne funkcje i są umieszczone w różnych miejscach na stronie.
Menu umieszczone jest zazwyczaj w górnej części strony, najczęściej powyżej treści głównej. Służy ono do nawigacji po witrynie, umożliwiając użytkownikom szybkie znalezienie potrzebnych informacji lub przejście do konkretnych sekcji strony. Składa się z listy linków, kierujących do poszczególnych podstron lub kategorii witryny.
Stopka znajduje się z kolei na dole strony internetowej i zawiera wszystkie informacje, które są ważne z punktu widzenia osoby prowadzącej serwis, takie jak odnośnik do zakładki „Kariera”, przyciski przenoszące do profili firmy w mediach społecznościowych, link do zakładki „Kontakt”, formularz kontaktowy itp.
Dobra stopka strony internetowej to ważny element projektu, ponieważ może dostarczyć użytkownikom wiele przydatnych informacji i pomóc w nawigacji po stronie. Co napisać w stopce strony? Oto kilka najważniejszych elementów, które powinna zawierać:
Jeśli planujesz stworzenie strony internetowej czy sklepu online, koniecznie powierz to zadanie specjalistom. Jak widzisz, już przy samej stopce strony jest wiele wytycznych, których warto się trzymać, aby była ona funkcjonalna, czytelna i estetyczna. Doświadczony UX designer dobrze wie, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas projektowania witryny i zadba o to, by była to w pełni użyteczna i responsywna strona internetowa.
Nie zapominaj o potencjalnych korzyściach SEO wynikających z dobrze zaprojektowanej stopki strony. Umieszczając w niej odpowiednio dobrane słowa kluczowe, linki do głównych podstron czy najnowszych artykułów, możesz zwiększyć wartość SEO całej strony. Stopka strony internetowej może być użytecznym narzędziem do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych. Umieszczając w niej strategicznie słowa kluczowe, linki do najważniejszych podstron, oraz mapę witryny, możesz nie tylko pomóc robotom Google w lepszym zrozumieniu struktury Twojej witryny, ale także poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj jednak, aby wszystkie te elementy były zgodne z zasadami SEO i nie przeciążały stopki na stronie nadmiarem linków czy treści. Stopka na stronie internetowej może więc aktywnie przyczyniać się do lepszego rankingu w wyszukiwarkach.
Stopka strony powinna także ułatwiać dostęp do często poszukiwanych informacji, jak na przykład harmonogram działania serwisu, ważne wydarzenia czy oferty specjalne. Umieszczenie takich informacji w stopce strony internetowej może znacząco zwiększyć widoczność tych treści. Dodatkowo, umieszczając bezpośrednie linki do sekcji FAQ lub centrum pomocy, stopka strony może służyć jako szybki przewodnik, ułatwiający użytkownikom znalezienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Warto, by w stopce strony internetowej znalazły się także odnośniki do profili w mediach społecznościowych. Jeśli Twoja strona posiada fanpage na Facebooku czy konto Instagramie, umieść w stopce na stronie odnośniki do nich. Dzięki nim użytkownicy witryny będą chętniej odwiedzali Twoje profile w mediach społecznościowych, by znaleźć tam więcej informacji o firmie, a także jej produktach czy usługach. W efekcie pozwoli Ci to zbudować naprawdę dużą społeczność i zwiększyć zaangażowanie użytkowników.
Stopka na stronie www jest doskonałym miejscem na integrację z mediami społecznościowymi. Oferuje prosty sposób na połączenie użytkowników z różnymi platformami, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym zmediatyzowanym świecie. Dzięki temu możesz nie tylko zwiększyć ruch na swoich profilach społecznościowych, ale również zintegrować społeczność z różnych kanałów, co znacznie zwiększa zaangażowanie i lojalność klientów.
Dobrą praktyką jest umieszczenie w stopce strony internetowej formularza zapisu do newslettera, jeśli aktywnie prowadzisz wysyłkę maili dla stałych klientów. Użytkownicy chętnie zapisują się do niego, jeśli w zamian otrzymują zniżki na zakup produktów czy usług, a także informacje o najnowszych promocjach.
Wiele firm w stopce na dole strony umieszcza także swoje logo i jest to bardzo dobra decyzja. Ponieważ jest to element charakteryzujący Twoją markę, musisz zadbać o to, by użytkownik dobrze go zapamiętał. To zdecydowanie wpłynie na jej popularność!
Pamiętaj, że to, co ostatecznie znajdzie się w stopce Twojej strony internetowej powinno zależeć także od branży, w jakiej działasz. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, dobrym pomysłem będzie umieszczenie w niej m.in. informacji na temat kosztów i czasu dostawy czy metod płatności, a także warunków zwrotu itp. Z kolei w przypadku, gdy prowadzisz firmę usługową, w stopce strony nie może zabraknąć odnośników do cennika usług, podstrony z opiniami klientów czy kluczowych usług z oferty. Jeżeli natomiast masz swoją restaurację, zgodnie z zasadami marketingu w gastronomii, stopka strony www powinna zawierać mapkę z zaznaczoną lokalizacją lokalu, godziny otwarcia i dane kontaktowe.
Warto dobrze przemyśleć design stopki na stronie internetowej. Przyniesie Ci to bowiem wiele korzyści. Oto niektóre z nich:
Podsumowując, stopka na stronie www to nieodzowny element każdej witryny. Tworząc ją, pamiętaj o tym, by zawierała wyłącznie informacje kluczowe dla klienta. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której stopka będzie wypełniona drobiazgowymi i nieistotnymi komunikatami, przez co okaże się kompletnie nieczytelna. Zadbaj też o to, by była spójna z pozostałymi elementami strony oraz poprawnie nawigowała zarówno użytkowników, jak i roboty Google po Twojej witrynie. Nie zapominaj również o jej regularnym aktualizowaniu!