Na skuteczność pozycjonowania mają wpływ działania podejmowane zarówno w obrębie danej witryny, jak i poza nią. Pierwsze z nich nazywamy działaniami on-page, zaś drugie off-page. To niezwykle ważne elementy całościowej strategii SEO. Czym charakteryzują się pojęcia on-page i off-page? Co je od siebie różni i dlaczego są tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
On-page SEO są to działania z zakresu pozycjonowania podejmowane w obrębie strony internetowej. Mają one na celu ulepszenie jej pod kątem dostępności, czytelności i użyteczności, by były przyjazne dla użytkowników, ale również dostosowanie jej do wymagań Google. Optymalizacja SEO on-page dotyczy wszelkich działań technicznych, jak i prac nad kontentem, bez których trudno będzie osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.
Jakie obszary obejmuje pozycjonowanie on-page? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Jednym z kluczowych działań z zakresu SEO on page jest optymalizacja adresów URL. Skuteczne pozycjonowanie stron wymaga, aby były one przede wszystkim czytelne, uporządkowane i możliwie jak najkrótsze. Twórz je według określonego schematu. Ułatwi Ci to zarządzanie witryną, a oprócz tego będzie to dobrze widziane przez roboty Google. Jak to zrobić? Rozwiązań jest kilka, jednak najpopularniejsze to tworzenie adresów URL tożsamych z nagłówkami H1.
Meta dane to bardzo ważne narzędzie, z którego możliwości warto skorzystać, jeśli pracujesz nad on-page SEO. Informacje zawarte przede wszystkim w meta title oraz meta description informują potencjalnego klienta o tym, co znajdzie po wejściu na Twoją witrynę. Tworząc treści do tytułów i opisów podstron, zadbaj o to, by przekazywały one rzeczowe informacje, a także zachęcały użytkownika do kliknięcia w link. Pamiętaj o CTA, czyli wezwaniu do działania, które powinno być wyrażone zdanie w trybie rozkazującym, np. „Kup teraz!”, „Wypróbuj!”, „Zapisz się!”, „Kliknij i sprawdź!”.
Tworzenie jakościowego contentu SEO na stronę internetową to jedno z ważniejszych działań z zakresu on page SEO. Treści zoptymalizowane pod konkretne słowa kluczowe mają ogromną moc i przynoszą wiele korzyści. Dlatego nie pomijaj tego kroku, jeśli zależy Ci na tym, by Twoja witryna znalazła się na topowych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Zadbaj o to, by na każdej z podstron pojawiła się unikalna i merytoryczna treść. Tylko w ten sposób zainteresujesz potencjalnych klientów. Pamiętaj, by nie kopiować tekstów z innych stron www, ponieważ Google uzna to za duplicate content. Jeśli zaś prowadzisz swój sklep internetowy, poświęć czas na stworzenie opisów kategorii oraz produktów. W krótkim czasie przekonasz się, jak duży ma to wpływ na jego widoczność w sieci. Ponadto dobrym pomysłem jest prowadzenie bloga, gdzie systematycznie będziesz publikować wpisy na tematy związane z Twoją branżą. Pamiętaj, regularne SEO jest bardzo ważne!
Poprawa prędkości ładowania strony, wdrożenie mapy witryny, instalacja certyfikatu SSL, dostosowanie strony do urządzeń mobilnych czy wdrożenie przekierowań to tylko przykład kilku z szeregu rozmaitych działań z zakresu on-page SEO, jakie należy wykonać, by zoptymalizować stronę internetową pod kątem technicznym. Dzięki nim witryna będzie działała sprawniej, stanie się znacznie bardziej przystępna dla użytkowników i lepiej widoczna dla robotów Google.
Off-page SEO to prace z zakresu optymalizacji stron internetowych lub optymalizacji sklepów, które odbywają się poza nimi. Przyczyniają się do wzrostu popularności Twojej marki w sieci i mają na celu przedstawienie witryny jako jakościowej i godnej zaufania. Wszelkie te działania zewnętrzne wpływają na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania Google, ale nie tylko. Oprócz tego wpływają na zwiększenie popularności marki w Internecie i budują autorytet oraz historię domeny.
Do jakich działań odnosi się off-page SEO? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Najważniejszym działaniem z zakresu off-page SEO jest niewątpliwie link building! Pamiętaj, że pozyskiwanie linków powinno być dobrze przemyślanym procesem. Polega on na zdobywaniu odnośników prowadzących do Twojej strony z innych witryn. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy link jest tak samo wartościowy. Liczy się przede wszystkim ich jakość. Czyli m.in. reputacja strony, z której link prowadzi oraz jej zgodność tematyczna z Twoją witryną. Istotne są również inne czynniki, takie jak liczba linków, tempo ich pozyskiwania, a także ich różnorodność.
Obecność w mediach społecznościowych to dziś właściwie obowiązek każdej firmy, która chce być widoczna w Internecie. Tego obszaru SEO off site zdecydowanie nie warto pomijać , ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z różnych platform społecznościowych. W związku z tym reklamowanie swojej witryny w mediach społecznościowych może znacząco wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.
Jednym z najlepszych narzędzi, które wpłynie na wizerunek firmy w Internecie i pomoże Ci ją wypromować, jest niewątpliwe Google Moja Firma. Pozwala na łatwe i wygodne zarządzanie informacjami o firmie w wyszukiwarce Google. Wpływa to na pozycjonowanie off-page, ponieważ umożliwia kontrolowanie i zarządzanie danymi o firmie, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania.
Dzięki Google Moja Firma możesz m.in. dodawać informacje o firmie, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, adres strony internetowej, a także zdjęcia i wiele więcej. Dodatkowo klienci mogą tu dodawać oceny i opinie, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy oraz poziom zaangażowania użytkowników.
Podsumowując, on page SEO odnosi się do czynności związanych z optymalizacją samej strony internetowej, takich jak tworzenie meta title i meta description, treści, nagłówków, opisów na stronę, a także poprawa wewnętrznej struktury witryny, jej szybkości ładowania i responsywności. Z drugiej strony off page SEO skupia się na promocji witryny w Internecie poprzez budowanie profilu linków, działalność w mediach społecznościowych czy zarządzanie informacjami o firmie w Google Moja Firma.
Działania on-page i off-page mają wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarkach. Ich optymalizacja powinna odbywać się równolegle, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie to proces długotrwały i wymagający czasu oraz odpowiedniej strategii, a jego efekty zależą od wielu rozmaitych czynników.