Reklama produktowa w Google Ads jest jednym ze sposobów na wizualizację oferty sklepu online. Polega ona na zaprezentowaniu treści marketingowych w postaci niewielkich kafelków, które pojawiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwań. Internauta poszukujący danego towaru w sieci otrzymuje gotowy zestaw propozycji zakupowych – zbieżnych z hasłem wyszukiwanym w Google. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności systematycznej aktualizacji cen produktowych. Wartość aktualizuje się automatycznie, dzięki czemu odbiorca może od razu zapoznać się z bieżącą propozycją zakupową. Taki sposób prezentacji sprzedawanego towaru jest częścią kampanii produktowej Google Ads.
Reklama produktowa to sposób prezentacji sprzedawanego asortymentu w e-sklepie. Treść marketingowa wyświetla się użytkownikom poszukującym wyników przypasowanych do określonych słów kluczowych. Reklama produktowa Google nie jest tym samym, co reklama tekstowa, czy reklama displayowa. Odróżnia ją metoda przekazywania informacji o danym produkcie. Oprócz nazwy towaru i jego ceny, internauta może podejrzeć także zdjęcie zamieszczone na karcie przedmiotu na witrynie sklepu internetowego. Jest to nic innego, jak kampania produktowa w Google Ads. Pomaga ona w zwiększeniu szans na zakup danego produktu. Odbiorca, który widzi zestaw informacji o towarze, jest bardziej skłonny zainteresować się konkretną ofertą. Potocznie jest także określana jako kampania produktowa w wyszukiwarce, ponieważ to właśnie wyniki wyszukiwań Google są podstawową metodą prezentacji oferty.
Kampanie produktowe Google Ads uruchamia się za pośrednictwem dedykowanego panelu, który stanowi część wyszukiwarki Google Zakupy (Google Shopping). Można zatem stwierdzić, że reklama produktowa w Google stanowi pewną alternatywę dla innych, marketingowych możliwości sprzedażowych. Z jej zastosowaniem wiąże się szereg plusów dla reklamującego się podmiotu. Przede wszystkim taka kampania produktowa jest bardziej przewidywalnym rozwiązaniem w kontekście finansowym. Osoba decydująca się na reklamę w tej formie płaci za efekt, nie zaś za wyświetlenia. Oznacza to, że obciążenia finansowe powstaną dopiero w momencie, gdy zainteresowany wejdzie w odnośnik, czyli kliknie na grafikę z prezentowanym towarem. Samo wyświetlenie reklamy (bez kliknięcia) poszerza szansę na zainteresowanie się danym produktem w przyszłości, ale nie rodzi to żadnych konsekwencji związanych z pobieraniem opłaty przez Google. Więcej informacji o kosztach związanych z kampanią można przeczytać tutaj: reklama w Google cennik.
Wygląd reklam można sprawdzić samodzielnie, wpisując dowolną frazę powiązaną z towarami dostępnymi na platformach sprzedażowych. Przykładowo, może być to model telewizora czy smartfona. Po naniesieniu konkretnego słowa do pola wyszukiwarki i zatwierdzeniu zapytania enterem, wyszukiwarka Google zwróci szereg rekordów. Wśród nich znajdą się również grafiki osadzone w górnej części strony, tuż pod nagłówkiem Reklamy. Wyszukiwana fraza będzie opatrzona słowem poprzedzającym, czyli Kup. Nieco niżej znajduje się kilka kafelków, czyli grafik prezentujących wygląd sprzedawanego produktu. Oprócz informacji graficznej, internauta może także odszukać: pełną nazwę towaru, jego cenę promocyjną lub standardową, nazwę sklepu oraz pozostałe informacje. Niekiedy również widoczna jest ocena produktu, o ile dany towar taką posiada. Jeśli chodzi o rodzaje reklam internetowych, to taka kampania cechuje się dużą efektywnością.
Obecnie udostępnione typy kampanii produktowych Google posiadają kilka wariantów do wyboru. Jedną z nich są kampanie w sieci wyszukiwania. Docierają one do użytkowników, którzy szukają poszczególnych produktów i usług w wyszukiwarce. To polecany rodzaj kampanii, który pozwala na przyciągnięcie osób wstępnie zainteresowanych danym towarem. Oprócz reklamy w wyszukiwarce, Google oferuje także działania w sieci reklamowej. Komunikaty wyświetlają się wówczas użytkownikom, którzy korzystają z usług skupionych wokół Google. To rozszerzony tryb działań, który obejmuje nie tylko wyszukiwarkę, ale także inne kanały – witryny oraz aplikacje. Wśród innych możliwości wyróżnia się kampanie produktowe:
Poszczególne typy kampanii pomaga wdrożyć sprawdzona agencja SEM.
Kampania produktowa Google Ads jest polecana dla sprzedawców, którzy szukają nowych sposobów na przyciągnięcie klientów na swoją stronę internetową. Cechą takiego rozwiązania jest kilkudniowe tempo wdrożenia. Reklamujący się podmiot nie musi czynić dużych starań, np. związanych z przygotowaniem chwytliwej treści reklamowej dla tradycyjnej reklamy tekstowej. Z tym samym problemem wiąże się np. budowanie sieci linków sponsorowanych, co jest dosyć czasochłonnym procesem. Reklama produktowa w Google jest wydajna, ponieważ nie płaci się za jej obejrzenia, ale za konkretny efekt. W tym przypadku będzie to kliknięcie na daną grafikę i przekierowanie na stronę sprzedawcy. To duża oszczędność czasu zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Pozwala dotrzeć z komunikatem do osób, które rzeczywiście zainteresowane są daną usługą lub zaprezentowanym towarem.